Facebook'ta takip et.Twitter'da takip et. Abone Ol!
Büyükşehir Belediye Meclisi başladı! İşte alınan kararlar ve detayları...
Belediyeler
2018-11-20 20:57

Büyükşehir Belediye Meclisi başladı! İşte alınan kararlar ve detayları...

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde bütçe maratonu başladı. Kasım ayının ilk meclis toplantısında Ankara Büyükşehir Belediyesi, EGO, ASKİ ve 25 ilçe belediyesinin 2019 Mali Yılı Bütçesi’ne ilişkin Başkanlık yazılarının tamamı, Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmek üzere havale edildi. 

Meclis Başkan Vekili Ali İhsan Ölmez başkanlığında toplanan Belediye Meclisi’nde; imardan altyapıya, sosyal ve kültürel yardımlardan sokak ve cadde isimlendirmesine kadar kent gündemini yakından ilgilendiren konular görüşüldü. Büyükşehir Meclisi’nde farklı nedenlerle düşen veya boşalan meclis üyeliklerine de yeni üye seçimi gerçekleştirildi.

İHTİYAÇ SAHİBİ ÇOCUK VE KADINLARA DESTEK

Belediye Meclisi’nde, Büyükşehir Belediyesi’ne ait Kadın Konuk Evleri’nde kalan kadın ve çocuklara harçlık verilmesine devam edilmesi kararlaştırıldı. Meclise başkanlık yazısı olarak gelen gündem maddesine göre Kadın Konuk Evleri’nde kalan kadınlara aylık olarak verilen 120 TL’nin 150 TL’den, her bir çocuk için verilen 50 TL’nin de 70 TL’den az olmamak koşuluyla TÜİK yoksulluk verileri baz alınarak yeniden belirlenmesi oy birliği kabul edildi.

KİMSESİZ ÇOCUKLARA ÖĞRENİM YARDIMI

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülen bir diğer gündem maddesi ise Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı Çocuk Koruma Evleri’nde kalan kimsesiz çocuklara 2019 mali yılı içinde yapılacak öğrenim yardımı oldu. Sosyal belediyecilik anlayışı ile hareket eden Büyükşehir Belediyesi Meclisi; ilköğretim 1.- 4. sınıf öğrencilerine aylık 200 TL, ilköğretim 5. - 8. sınıf öğrencilerine aylık 230 TL, 9. - 12. sınıf öğrencilerine 280 TL öğrenim yardımı yapılmasını oy birliği ile kabul etti. Her bir öğrenciye ayrıca aylık 60’lık Ankarakart ve paso verilmesi karara bağlandı.

YERLİ YAZILIM “PARDUS”UN KULLANIMI YAYGINLAŞTIRILACAK

TÜBİTAK tarafından geliştirilen yerli ve milli yazılım “PARDUS” işletim sistemine geçiş yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi, bilişim altyapısındaki dönüşüm çalışmaları kapsamında Hacettepe Üniversitesi ile protokol imzalayacak.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliği ile kabul edilen başkanlık yazısı ile Pardus ve açık kaynak kodlu yazılımların kullanımının yaygınlaştırılması, eğitim süreçlerinin sağlanması için Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ile protokol imzalanması oy birliği ile kabul edildi.   

DİPKARPAZ BELEDİYESİ’NE DESTEK

Belediye Meclisi’nde yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Dipkarpaz Belediyesi’ne de destek yapılması kararlaştırıldı.

KKTC Dipkarpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun ve beraberindeki heyetin Nisan ayında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna’yı ziyareti sırasında gündeme gelen “Doğa Parkı” projesine katkı sağlanması Meclis’te de görüşüldü.

Belediye Meclisi’ne Başkan Tuna’nın oluru ile gelen Başkanlık yazısında yer alan“KKTC ile ülkemiz arasında sosyal ve kültürel dayanışmanın daha ileri sevilere taşınması, tarihi birlik ve beraberlik bağlarının güçlendirilmesi adına bütçe imkanları ölçüsünde Dipkarpaz Belediyesi  Doğa Parkı Projesi’ne katkı sağlanması….” talebi oy birliği ile kabul edildi.

MECLİSE YENİ ÜYELER

Meclis’te farklı nedenlerle düşen ve boşalan meclis üyeliklerine yeni üye seçimleri de yapıldı. 24 Ekim’de vefat eden Akyurt AK Partili Meclis Üyesi İlhan Şener’in yerine Akyurt AK Parti Meclis Üyesi Hilal Ayık seçilirken, Şener’den boşalan komisyon üyeliği görevine de Hilal Ayık getirildi.            

Meclis toplantılarına mazereti olmadan üç kez katılmadığı gerekçesiyle hem Beypazarı hem de Büyükşehir Belediyesi’ndeki üyeliği düşen AK Parti Beypazarı Meclis Üyesi İbrahim Demir’in yerine Hüseyin Demirezen getirilirken, MHP’li Beypazarı Meclis Üyesi İskender Başer de partisinden istifa ederek bağımsız üye oldu.


Bu haber 3514 kez okundu.

Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
                                                   5 + 6 = ?

HAVA DURUMU

ANKARA

SON YORUMLAR

ANKETLER

Bugün Seçim Olsa Hangi Partiye Oy Verirdiniz?

Çayyolu Medya Grup © 2017 | İzinsiz ve Kaynak gösterilmeden kullanılamaz

Espower Bilisim